Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Kiedy należy wymienić uprząż asekuracyjną na nową? 0
Kiedy należy wymienić uprząż asekuracyjną na nową?

Alpinista przemysłowy musi zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i sprzęt, który zapewni mu maksimum bezpieczeństwa. Jednym z elementów wyposażenia jest uprząż. Jak często trzeba ją wymieniać?

Czym charakteryzuje się dobra uprząż dla alpinisty?

Uprząż asekuracyjna to liny i mechanizmy zapinające, które mają chronić przed upadkiem z wysokości. Przyjmuje się zasadę, iż osoba wspinająca się powyżej 4 metrów powinna już korzystać z odpowiedniego sprzętu, nie tylko w przypadku początkujących wspinaczy. Stosowanie uprzęży alpinistycznych i innych elementów oprzyrządowania to wyraz odpowiedzialności i dbałości o swoje zdrowie, a czasem nawet życie. Przede wszystkim, niezależnie od tego, czy kupuje się uprząż po raz pierwszy, czy też wymienia się sprzęt na nowszy, należy dobierać produkty dostosowane do swojej wagi i gabarytów. Oczywiście uprzęże można dowolnie regulować, lecz przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany produkt oraz czy wszystkie zapięcia mocno trzymają. Liny powinny być odpowiednio naprężone, a jednocześnie elastyczne. Dobrze jest przetestować sprzęt na niewielkich wysokościach. Jeśli uprząż świetnie się sprawuje podczas eksploatacji i nie widać na niej żadnych uszkodzeń można jej używać przez kilka sezonów. Przyjmuje się, że datą graniczną jest okres 10 lat, po upływie którego wymiana uprzęży staje się obligatoryjna. Wszystko jednak zależy od częstotliwości użytkowania sprzętu. Jeśli ktoś uprawia wspinaczkę regularnie powinien wymieniać liny maksymalnie co 3 lata, a na bieżąco dokonywać ich przeglądu przed każdym użyciem. 

Rodzaje uprzęży do wspinaczki

Na rynku dostępne są trzy podstawowe typy uprzęży alpinistycznych. Przede wszystkim, trzeba wybrać taką, która odpowiada indywidualnym preferencjom danej osoby, bo wygoda i komfort użytkowania są jednym z priorytetów. Najpowszechniej używane są uprzęże biodrowe, które składają się z dwóch połączonych ze sobą części. Jest to tzw. pas biodrowy oraz nogawki. W bardziej wyczynowych modelach uprzęży rezygnuje się z nogawek, gdyż sprzęt musi być jak najlżejszy. Zamiast tradycyjnej uprzęży można zdecydować się także na uprzęże pełne oraz pasy piersiowe. Sprzęt alpinistyczny trzeba bezwzględnie wymienić, jeśli liny są wyraźnie poprzecierane. Rozważyć wymianę produktu należy również wtedy, gdy stwierdzono brak jakiegokolwiek elementu, który wcześniej występował lub też podczas wspinaczki liny zachowują się inaczej niż dotychczas. Nie zawsze te ostatnie wrażenia będą przesłanką do kupna nowego sprzętu, lecz z pewnością powinny sprawić, że alpinista zachowa większą czujność i dokona przeglądu posiadanego oprzyrządowania. 

Gdzie i kiedy kupić dobry sprzęt?

Bezpieczeństwo wspinacza jest kwestią, której nie można bagatelizować, więc najlepiej kupować pierwszy i kolejny sprzęt wspinaczkowy w specjalistycznych sklepach, gdzie znajdują się produkty uznanych marek. Sklep ze sprzętem alpinistycznym powinien oferować produkty z wymaganymi atestami i gwarancją producentów. Warto również kupować takie uprzęże, które są rekomendowane przez znane towarzystwa alpinistyczne. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl