Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Jak dbać o linę alpinistyczną? 0
Jak dbać o linę alpinistyczną?

Dobór odpowiedniej liny do swoich potrzeb

Sprawna lina jest niezbędnym elementem wyposażenia dla wspinaczy, pracowników wysokościowych, czy ratowników. Od jej wytrzymałości, stanu zachowania i odpowiedniego doboru zależy bezpieczeństwo osób z niej korzystających. By dobrze prawidłowo wybrać linę do swoich potrzeb i wymagań należy wpierw zapoznać się z rodzajami lin wspinaczkowych dostępnych na rynku. Jednym z podziałów są lin jest podział na liny dynamiczne i statyczne. Liny dynamiczne dzięki swojej budowie charakteryzują się dużą rozciągliwością, dzięki czemu posiadają zdolność do absorbowania energii wytwarzanej podczas odpadania. Wykorzystywane są najczęściej do wspinaczki z prowadzeniem (dolną asekuracją). Liny statyczne zaś nie rozciągają się pod obciążeniem, tak jak liny dynamiczne. Używane są przede wszystkim do prac na wysokościach oraz do wspinania na tak zwaną wędkę. Niski współczynnik rozciągliwości ułatwia zjazdy i podchodzenie po nich z zastosowaniem odpowiednich przyrządów.

Konserwacja i właściwe użytkowanie liny wspinaczkowej

Nie przesadzając od stanu technicznego liny zależy życie osoby wspinającej się, dlatego jej odpowiednie traktowanie jest kwestią niezwykle istotną. W żadnym wypadku nie należy deptać po linie, zwłaszcza jeśli leży ona na kamienistym podłożu. Dobrym pomysłem jest używanie płachty ochronnej, która ograniczy kontakt liny z brudem i wilgocią. Jeśli chodzi o przechowywanie liny to należy również dbać o to by nie suszyć liny ani nie wystawiać oraz nie przechowywać jej na słońcu ani w pobliżu źródeł ciepła. Złym nawykiem jest również oklejanie liny plastrami, np. w celu zaznaczenia środka liny, gdyż kleje zawarte taśmach mogą uszkadzać jej strukturę.By zmniejszyć zużycie liny dobrze jest wspinać się na obu jej końcach z taką samą częstotliwością. Zużycie liny zminimalizujemy również wykonując krótkie loty z dużym współczynnikiem odpadnięcia, bez mających negatywny wpływa na kondycję liny wyłapania „na sztywno”. Przy każdorazowym zakończeniu pracy, podczas zwijania liny należy kontrolować jej stan, poprzez szukanie ewentualnych uszkodzeń rdzenia liny i jej oplotu. Warto również pilnować by lina wspinaczkowa, nie skręcała się. Pomoże nam w tym regularne przewijanie liny, a także stosowanie odpowiednich przyrządów asekuracyjnych oraz prawidłowe zakładanie wędki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl