Ostatnio na blogu
Jak zabezpieczyć elewację przed graffiti?

Graffiti to różnorodne rysunki, obrazki czy podpisy umieszczane w przestrzeni publicznej i prywatnej, z wykorzystaniem rozmaitych technik. Graffiti zwykle tworzone są anonimowo i nielegalnie, ale czasami również na specjalne zlecenie władz miasta czy właściciela danego obiektu. Dla jednych są przejawem prawdziwej sztuki ulicznej, a dla innych oznaką wandalizmu i braku szacunku dla cudzej własności.

Jak wybrać odpowiedni kask dla alpinisty przemysłowego?

Wygoda noszenia, właściwie dobrany rozmiar i dostosowanie do charakteru czynności wykonywanych na wysokościach to podstawowe właściwości, jakie musi posiadać kask dla alpinisty przemysłowego. Najlepszy będzie kask lekki i komfortowy, który zapewni jednocześnie maksimum bezpieczeństwa.

Sklepy ze sprzętem alpinistycznym oferują rozmaite kaski, czym jednak kierować się przy ich wyborze?

Alpiniści przemysłowi polecają – przyssawka do szyb Veribor

Alpinistyka przemysłowa to profesja wymagająca odpowiednich uprawnień, specjalistycznego sprzętu oraz długoletniego doświadczenia i dużej sprawności fizycznej. Do prac, które wykonywane są na wysokościach przez alpinistów, należy przykładowo mycie okien i elewacji, naprawy fasad, konserwacja anten czy instalacja billboardów. Jaki sprzęt będzie niezbędny do realizacji tego rodzaju zadań?

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

ABC mycia okien na wysokości 0
ABC mycia okien na wysokości

Mycie okien na wysokości - trzeba posiadać specjalne uprawnienia! 

W Polsce mycie okien w biurowcach i innych budynkach wielopiętrowych powierza się specjalistycznym firmom alpinistycznym, gdyż to ich pracownicy posiadają stosowne uprawnienia. Przepisy mówią bowiem jasno, że do prac na wysokościach zalicza się wszystkie prace, które odbywają się już 1 metr nad posadzką lub ziemią. Jeżeli taka powierzchnia jest z trzech stron obudowana ścianami lub innymi osłonami, wówczas kryterium prac na wysokościach nie obowiązuje. W każdym innym przypadku już tak. Obostrzenie to oznacza w zasadzie każdorazową współpracę z firmą alpinistyczną, bowiem nawet pracownicy firm sprzątających nie posiadają zwykle odpowiednich do mycia okien na wysokości uprawnień.

Podstawa to bezpieczeństwo i higiena pracy 

Mycie okien na wysokościach według obowiązujących w Polsce przepisów nadzorowane być powinno przez osobę niewykonującą tej pracy osobiście. Nawet dostęp do okien znajdujących się powyżej 1 metra nad ziemią dozwolony jest wyłącznie dla uprawnionych do tego osób. Kolejnym wymogiem bezpieczeństwa i higieny pracy są specjalistyczne ubrania ochronne oraz sprzęt, do obsługi którego konieczne jest szkolenie. Oznacza to, że w żadnym wypadku okien na wysokości nie może myć samodzielnie właściciel lub pracownik firmy innej niż specjalistyczna. 

Mycie okien na wysokości - konieczne jest orzeczenie lekarskie

Aby legalnie móc myć okna na wysokościach, należy posiadać orzeczenie lekarskie, potwierdzające taką zdolność do pracy, jako że jest to kategoria pracy niebezpiecznej. Co więcej przed podjęciem się zlecenia firma musi sporządzić raport z oględzin obiektu i każdorazowo określić ewentualne ryzyko pracy, opisać dobrane metody i uzasadnić wybór sprzętu specjalistycznego, a także sposób zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom podejmującym się wykonania takiego zlecenia. Wszystkie te działania prawne i organizacyjne muszą zostać wykonane przed przystąpieniem do pracy. Sama technika mycia okien na wysokości, użycie środków myjących i innych akcesoriów pozostają już natomiast w gestii zleceniobiorcy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl