Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Alpinista przemysłowy – po czym poznać wykwalifikowanego fachowca? 0
Alpinista przemysłowy – po czym poznać wykwalifikowanego fachowca?

Alpinizm przemysłowy to zajęcie równie ciekawe, jak i niebezpieczne. W związku z tym wymaga nie tylko szczególnych umiejętności i pewnych predyspozycji, ale również odpowiedniego zaplecza technicznego. Każdy, kto podejmuje się pracy na wysokościach, powinien zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Mycie okien wieżowców, montowanie szyldów i reklam zewnętrznych czy odśnieżanie dachów to przykładowe zadania realizowane przez alpinistów przemysłowych. Jak jednak rozpoznać wykwalifikowanego specjalistę?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nadrzędną zasadą prac wykonywanych na wysokościach jest odpowiednia asekuracja. W związku z tym alpiniści przemysłowi pracują zwykle w dwuosobowych grupach. Tandem minimalizuje zagrożenie oraz umożliwia szybką, adekwatną do sytuacji reakcję partnera. Poziom bezpieczeństwa podnosi również profesjonalne wyposażenie alpinistyczne, czyli sprzęt ochrony indywidualnej. SOI powinien spełniać pewne normy, dzięki którym będzie maksymalnie chronił zdrowie, a nawet życie użytkownika. Tego typu sprzęt oznaczony jest znakiem CE i podlega regularnym przeglądom. Jego przykładem jest uprząż asekuracyjna, czyli pasy mocowane na udach i biodrach oraz dodatkowe elementy pozwalające łączyć ze sobą kolejne akcesoria (np. uprząż piersiowa) oraz lina statyczna. Ze względu na nieco mniejszą elastyczność ten rodzaj liny nie sprawdza się w przypadku asekuracji, ale znajduje zastosowanie w trakcie zjazdu lub podchodzenia (w połączeniu z przyrządami zaciskowymi). Profesjonalne wyposażenie alpinistów stanowi również chemia do czyszczenia, która gwarantuje efektywność wykonywanej pracy. Obowiązujące przepisy nie nakazują uczestnictwa w szkoleniach czy kursach zawodowych, ale profesjonaliści chętnie podejmują się doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania nowej wiedzy.

Podsumowując, wykwalifikowanego fachowca można rozpoznać po jakości jego sprzętu (dokumentacja SOI), metodach pracy oraz certyfikatach z odbytych szkoleń.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl