Ostatnio na blogu
Powłoka antygraffiti – podstawowe właściwości

Współcześnie graffiti jest swojego rodzaju sztuką, a zarazem nieodłącznym elementem przestrzeni miejskiej. Z tego względu niejednokrotnie artyści na specjalną prośbę władz miasta uświetniają swymi dziełami opuszczone fabryki czy budynki ze zniszczoną elewacją. Twórczość grafficiarzy w większości przypadków jest jednak problematyczna. Tworzą bowiem malowidła w miejscach niedozwolonych lub na prywatnych obiektach, a ich późniejsze usuwanie wiąże się z ogromnymi kosztami oraz ryzykiem trwałego uszkodzenia danej powierzchni.

Alpinizm przemysłowy a pandemia koronawirusa

Alpinizm przemysłowy, zwany również przemysłowym dostępem linowym, jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. Inwestorzy sięgają po firmy alpinistyczne wszędzie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa oraz czynników ekonomicznych, wykorzystanie innych metod dostępu wysokościowego jest niemożliwe. Zatem, czy epidemia koronawirusa wywołującego infekcję COVID-19 wpłynęła w jakimś stopniu na przedsiębiorstwa, które w zakresie swoich usług mają prace na wysokości?

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Alpinista przemysłowy – po czym poznać wykwalifikowanego fachowca? 0
Alpinista przemysłowy – po czym poznać wykwalifikowanego fachowca?

Alpinizm przemysłowy to zajęcie równie ciekawe, jak i niebezpieczne. W związku z tym wymaga nie tylko szczególnych umiejętności i pewnych predyspozycji, ale również odpowiedniego zaplecza technicznego. Każdy, kto podejmuje się pracy na wysokościach, powinien zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Mycie okien wieżowców, montowanie szyldów i reklam zewnętrznych czy odśnieżanie dachów to przykładowe zadania realizowane przez alpinistów przemysłowych. Jak jednak rozpoznać wykwalifikowanego specjalistę?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nadrzędną zasadą prac wykonywanych na wysokościach jest odpowiednia asekuracja. W związku z tym alpiniści przemysłowi pracują zwykle w dwuosobowych grupach. Tandem minimalizuje zagrożenie oraz umożliwia szybką, adekwatną do sytuacji reakcję partnera. Poziom bezpieczeństwa podnosi również profesjonalne wyposażenie alpinistyczne, czyli sprzęt ochrony indywidualnej. SOI powinien spełniać pewne normy, dzięki którym będzie maksymalnie chronił zdrowie, a nawet życie użytkownika. Tego typu sprzęt oznaczony jest znakiem CE i podlega regularnym przeglądom. Jego przykładem jest uprząż asekuracyjna, czyli pasy mocowane na udach i biodrach oraz dodatkowe elementy pozwalające łączyć ze sobą kolejne akcesoria (np. uprząż piersiowa) oraz lina statyczna. Ze względu na nieco mniejszą elastyczność ten rodzaj liny nie sprawdza się w przypadku asekuracji, ale znajduje zastosowanie w trakcie zjazdu lub podchodzenia (w połączeniu z przyrządami zaciskowymi). Profesjonalne wyposażenie alpinistów stanowi również chemia do czyszczenia, która gwarantuje efektywność wykonywanej pracy. Obowiązujące przepisy nie nakazują uczestnictwa w szkoleniach czy kursach zawodowych, ale profesjonaliści chętnie podejmują się doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania nowej wiedzy.

Podsumowując, wykwalifikowanego fachowca można rozpoznać po jakości jego sprzętu (dokumentacja SOI), metodach pracy oraz certyfikatach z odbytych szkoleń.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl