Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Alpinizm przemysłowy – korzenie i historia profesji 0
Alpinizm przemysłowy – korzenie i historia profesji

Alpinizm przemysłowy to dziedzina wywodząca się z alpinizmu górskiego uprawianego z pasji. W dawnych czasach prace na wysokości gwarantowały niezależność finansową, bez konieczności podejmowania zatrudnienia przez cały rok. Jak zatem w dzisiejszych czasach kształtują się realia alpinizmu przemysłowego?

Początki alpinizmu przemysłowego na świecie

Pierwsze wzmianki o alpinizmie przemysłowym pojawiły się w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W tym czasie również w Polsce zaczęto realizować pierwsze zlecenia na prace na wysokości. Na początku zajęciem tym trudniły się wyłącznie osoby uprawiające klasyczny alpinizm. Stosowane techniki były wprost przenoszone z technik wspinaczkowych. W latach 80. w Wielkiej Brytanii powstała pierwsza organizacja zrzeszająca alpinistów przemysłowych – IRATA. Jej podstawowym celem jest stałe podnoszenie bezpieczeństwa wykonywania tego zawodu. W Polsce w roku 2009 z inicjatywy specjalistów zajmujących się pracami na wysokościach powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego (OTDL). Jej głównym celem jest wkład w kształtowanie nowych przepisów i ciągłe podnoszenie standardów pracy (szczególnie w zakresie bezpieczeństwa).

Alpinizm przemysłowy – podstawowy sprzęt wczoraj i dziś

Początki alpinizmu przemysłowego to skromny sprzęt – dwie liny alpinistyczne: asekuracyjna i zjazdowa. Uprząż asekuracyjna zaczęła być stosowana dopiero od połowy lat 70. XX wieku. Do wykonywania prac wysokościowych zasadniczo wykorzystywano ten sam sprzęt, co do wspinaczki górskiej. W polskich realiach elementy wyposażenia bardzo często były wykonywane przez samych alpinistów. Obecnie wykorzystuje się nie tylko liny alpinistyczne i uprzęże, ale również kaski, karabinki, pętle, taśmy oraz różnorodne przyrządy zaciskowe, zjazdowe i asekuracyjne. Warto podkreślić, że przepisy prawa nakładają na reprezentantów tej profesji wymóg stosowania sprzętu dedykowanego do alpinizmu przemysłowego, który uzyskał odpowiednie atesty.

Alpinizm przemysłowy w Polsce

Lata 70. i 80. XX wieku to okres, w którym Polacy zdobywali Himalaje. Wyprawy były bardzo czasochłonne i wykluczały pracę w pełnym wymiarze godzin. Jednocześnie pojawił się problem konserwacji wysokich kominów na terenie dużych, rozwijających się zakładów przemysłowych. Himalaiści, wykonując tego typu prace, w krótkim czasie mogli zdobyć fundusze do realizacji górskich wypraw. Zawodem tym trudniły się najbardziej znane postacie polskiego himalaizmu, takie jak Jerzy Kukuczka. Dopiero w latach 90. alpinizm przemysłowy przekształcił się w odrębny zawód. W tym okresie pojawiły się pierwsze specjalistyczne szkolenia w tym zakresie, a pracami na wysokościach zaczęły zajmować się osoby niezwiązane ze wspinaczką wysokogórską.

W dzisiejszych czasach alpiniści przemysłowi świadczą dużo szerszy zakres usług niż konserwacja fabrycznych kominów. Niezależnie od pory roku największą popularnością cieszy się alpinistyczne mycie wysokich, przeszklonych budynków, remonty elewacji, instalacja reklam czy prace porządkowe w halach przemysłowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl