Ostatnio na blogu
Uprzęże i szelki wspinaczkowe – czym charakteryzują się wysokojakościowe produkty?

Uprząż asekuracyjna jest podstawowym elementem wyposażenia każdego wspinacza, speleologa czy też pracownika wysokościowego. Na rynku znaleźć można wiele ich odmian i modeli zróżnicowanych pod względem ceny, właściwości czy materiału wykonania. Czym zatem charakteryzują się uprzęże najwyższej jakości, które gwarantują maksimum bezpieczeństwa podczas wspinaczki? 

Prace na wysokości wykonywane przez alpinistów przemysłowych a zasady BHP

Ogólne przepisy BHP są najbardziej restrykcyjne dla branż, w których ryzyko wypadku jest relatywnie duże. Skutkuje to m.in. większym prawdopodobieństwem kontroli uprawnionego organu. Ewentualne zaniedbania prowadzą do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, a ujawnienie nawet drobnych uchybień grozi wysoką grzywną. Oznacza to zatem, że bezwzględnie każdy pracownik musi być wyposażony i przeszkolony adekwatnie do swoich służbowych obowiązków.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Chemia do czyszczenia elewacji – podstawowe rozwiązania 0
Chemia do czyszczenia elewacji – podstawowe rozwiązania

Cyklicznie czyszczenie elewacji jest ważne między innymi ze względów estetycznych. Długo nieusuwane zanieczyszczenia skutkować mogą bowiem powstawaniem trwałych, trudnych do usunięcia plam na elewacji. Z kolei wilgoć w postaci zielonkawego nalotu w skrajnych przypadkach stanowić może zagrożenie dla struktury tynku.

Skuteczne czyszczenie elewacji

Wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych czy bliskiego sąsiedztwa ruchliwej drogi bądź terenów podmokłych, wraz z upływem czasu elewacja ulega zabrudzeniu i niszczeniu. Chemia do czyszczenia elewacji jest najpopularniejszą metodą uporania się z nieestetycznymi zaciekami. Z reguły do czyszczenia elewacji wykorzystywana jest myjka ciśnieniowa, a do wody dodawane są detergenty dostosowane do konkretnego rodzaju elewacji. Przykładowo inne produkty będą odpowiednie do fasad kamiennych, a inne dla tynków typu kornik. Ważną rolę odgrywa również rodzaj zabrudzenia — czy jest to wieloletni kurz na dobre wciśnięty w mur, czy też sadza, tłuszcz lub pleśń. Zastosowanie właściwych środków spowoduje, że brud zostanie skutecznie usunięty i nie wsiąknie w elewację. Należy podkreślić, że każdy detergent używany do czyszczenia  elewacji musi być w pełni bezpieczny nie tylko dla danej powierzchni, ale również dla osoby, która zajmuje się jej odświeżaniem. Produkt tego typu musi posiadać atest higieniczny PZH oraz certyfikat antybakteryjności. Powinien być także w 100% ekologiczny i całkowicie biodegradowalny. 

Broń przeciw mchom, glonom i pleśniom

Jeśli budynek zlokalizowany jest blisko lasu lub w zacienionym miejscu, poważnym problemem może być zielony nalot. Czyszczenie elewacji, na której warstwę utworzyły mchy, pleśnie i glony wymaga czegoś więcej niż tylko umycia standardowymi detergentami. Najważniejsza jest w tym przypadku konserwacja przy pomocy preparatów o działaniu biobójczym. Pierwszym etapem oczyszczania takich powierzchni jest umycie elewacji standardowymi środkami. Następnie aplikowane są preparaty glono- lub grzybobójcze, które skutecznie zwalczają tego typu organizmy i zapobiegają przed ich ponownym rozrostem. Warto dodać, że przed nabyciem konkretnego produktu, należy sprawdzić, jakie są wskazania dotyczące późniejszego malowania i odnawiania elewacji. 

Impregnacja, czyli zapobieganie

Zapewne warto po każdym zabiegu czyszczenia kompleksowo zaimpregnować elewację, aby zabezpieczyć ją przed nadmiernym osadzaniem się zabrudzeń i nalotów. Wybierając konkretny środek, należy upewnić się, czy skutecznie pokryje on wszelkie uszkodzenia na elewacji (również mikropęknięcia), przed wnikaniem wody, wilgoci czy związków soli, które należą do głównych czynników uszkodzeń elewacji.  

Na rynku dostępna jest szeroka gama środków chemicznych do czyszczenia i impregnacji elewacji. Nabywając konkretny detergent, należy wnikliwie przeczytać etykietę i zastosować się do zaleceń producenta w zakresie jego aplikacji i późniejszego użytkowania powierzchni, które zostały pokryte specyfikiem. Właściwie pielęgnowana elewacja prawdopodobnie pozostanie estetyczna i funkcjonalna na długie lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl