Ostatnio na blogu
Lina statyczna i jej zastosowanie w alpinistyce przemysłowej

Wybór odpowiedniej liny alpinistycznej jest kluczowy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort pracy wykonywanej na wysokościach. W tym wypadku nie warto oszczędzać na materiałach i zdecydować się na sprawdzony, funkcjonalny sprzęt sygnowany marką renomowanego producenta. Dobór liny alpinistycznej zależy przede wszystkim od zakresu prac realizowanych na wysokościach oraz stosowanych technik wspinaczki.

4 powody, dla których warto zainstalować kolce przeciw ptakom

Nieproszeni goście na parapetach, gzymsach czy balkonach mogą skutecznie obniżać komfort naszego życia, powodować zbędną frustrację i generować duże koszty. Hałas za oknem, zniszczona elewacja, zabrudzony balkon czy ptasie gniazdo na parapecie to niestety codzienność wielu z nas. W takiej sytuacji warto pomyśleć o kolcach przeciw ptakom, które są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla zwierząt. Oto 4 powody, dla których warto zainstalować kolce przeciw ptakom.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Co jaki czas dokonywać kontroli i wymiany sprzętu wspinaczkowego? 0
Co jaki czas dokonywać kontroli i wymiany sprzętu wspinaczkowego?

Przed kolejnym zadaniem wspinaczkowym koniecznie sprawdź swój sprzęt, to waga Twojego życia i zdrowia!

Sprzęt wspinaczkowy ma swoją żywotność, szacowaną przez producentów, a także określoną intensywnością jego użytkowania. Oto kilka podpowiedzi, kiedy bezzwłocznie należy dokonać kontroli i wymiany poszczególnych elementów wyposażenia, czyli odwiedzić profesjonalny sklep ze sprzętem dla alpinistów. 

Wyposażenie dla alpinistów przemysłowych - elementy sprzętu i ich żywotność

Lina wspinaczkowa to podstawowy element wyposażenia alpinistycznego. Jej żywotność producenci szacują średnio na 10 lat, to tak zwany limit wieku liny, kiedy to włókna poliamidowe, nawet niepoddawane pracy tracą swoje właściwości. Jednak przy intensywnym użytkowaniu czas ten może zostać skrócony nawet do 1 roku! Linę należy wymienić od razu w sytuacji zanieczyszczenia substancjami chemicznymi lub tak zwanego "ciężkiego opadnięcia". Sygnałem do natychmiastowego udania się do sklepu ze sprzętem dla alpinistów jest także nadmierne wytarcie i zmechacenia oplotu, a także uszkodzenie jej koszulki lub rdzenia. Te czynniki zwielokrotniają ryzyko wypadku przy pracy. 

Uprzęże

Maksymalna żywotność uprzęży to 5-8 lat, ale - podobnie jak w przypadku liny, ważna jest także intensywność ich użytkowania. Wyposażenie dla alpinistów przemysłowych wymaga szczególnie starannego serwisu, gdyż sprzęt jest użytkowany bardzo konsekwentnie. Najbardziej narażonymi na uszkodzenia elementami uprzęży są punkty wiązania liny oraz łącznik. Te punkty należy kontrolować i serwisować nawet raz w roku. Do natychmiastowej wymiany uprzęży obliguje jej uszkodzenie chemiczne oraz powstanie widocznych przetarć i uszkodzeń szwów lub taśm.

Karabinki

Karabinki należy kontrolować co najmniej raz w roku pod kątem powstania w nich wygięć lub pęknięć korpusu. Zasada jest taka, że karabinek powinien ulec wymianie, a na pewno już wnikliwej kontroli po upadku z wysokości.

Kaski

Teoretycznie kaski są wytrzymałe i żywotne, jednak w przypadku kasków piankowych nawet ich niewłaściwy transport może spowodować uszkodzenia prowadzące do wymiany tego sprzętu. W innych przypadkach średnia żywotność kasku to 10 lat i po tym okresie należy go wycofać z użytku. W przypadku każdego elementu sprzętu obowiązuje także zasada zdrowego rozsądku i kontroli stanu technicznego ekwipunku przed kolejnym użyciem. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl