Ostatnio na blogu
Jak działa powłoka antygraffiti?

Pod nazwą graffiti kryją się przekazy wizualne stworzone - najczęściej - za pomocą sprayu. Jest to jeden z popularnych aktów wandalizmu. Pojawiają się najczęściej na obiektach różnego rodzaju, takich jak budynki użyteczności publicznej, mosty, podziemne przejścia, estakady, a nawet prywatne domy czy samochody. 

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Co jaki czas dokonywać kontroli i wymiany sprzętu wspinaczkowego? 0
Co jaki czas dokonywać kontroli i wymiany sprzętu wspinaczkowego?

Przed kolejnym zadaniem wspinaczkowym koniecznie sprawdź swój sprzęt, to waga Twojego życia i zdrowia!

Sprzęt wspinaczkowy ma swoją żywotność, szacowaną przez producentów, a także określoną intensywnością jego użytkowania. Oto kilka podpowiedzi, kiedy bezzwłocznie należy dokonać kontroli i wymiany poszczególnych elementów wyposażenia, czyli odwiedzić profesjonalny sklep ze sprzętem dla alpinistów. 

Wyposażenie dla alpinistów przemysłowych - elementy sprzętu i ich żywotność

Lina wspinaczkowa to podstawowy element wyposażenia alpinistycznego. Jej żywotność producenci szacują średnio na 10 lat, to tak zwany limit wieku liny, kiedy to włókna poliamidowe, nawet niepoddawane pracy tracą swoje właściwości. Jednak przy intensywnym użytkowaniu czas ten może zostać skrócony nawet do 1 roku! Linę należy wymienić od razu w sytuacji zanieczyszczenia substancjami chemicznymi lub tak zwanego "ciężkiego opadnięcia". Sygnałem do natychmiastowego udania się do sklepu ze sprzętem dla alpinistów jest także nadmierne wytarcie i zmechacenia oplotu, a także uszkodzenie jej koszulki lub rdzenia. Te czynniki zwielokrotniają ryzyko wypadku przy pracy. 

Uprzęże

Maksymalna żywotność uprzęży to 5-8 lat, ale - podobnie jak w przypadku liny, ważna jest także intensywność ich użytkowania. Wyposażenie dla alpinistów przemysłowych wymaga szczególnie starannego serwisu, gdyż sprzęt jest użytkowany bardzo konsekwentnie. Najbardziej narażonymi na uszkodzenia elementami uprzęży są punkty wiązania liny oraz łącznik. Te punkty należy kontrolować i serwisować nawet raz w roku. Do natychmiastowej wymiany uprzęży obliguje jej uszkodzenie chemiczne oraz powstanie widocznych przetarć i uszkodzeń szwów lub taśm.

Karabinki

Karabinki należy kontrolować co najmniej raz w roku pod kątem powstania w nich wygięć lub pęknięć korpusu. Zasada jest taka, że karabinek powinien ulec wymianie, a na pewno już wnikliwej kontroli po upadku z wysokości.

Kaski

Teoretycznie kaski są wytrzymałe i żywotne, jednak w przypadku kasków piankowych nawet ich niewłaściwy transport może spowodować uszkodzenia prowadzące do wymiany tego sprzętu. W innych przypadkach średnia żywotność kasku to 10 lat i po tym okresie należy go wycofać z użytku. W przypadku każdego elementu sprzętu obowiązuje także zasada zdrowego rozsądku i kontroli stanu technicznego ekwipunku przed kolejnym użyciem. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl