Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Co najczęściej niszczy liny alpinistyczne? Sprawdź, jak przedłużyć ich żywotność 0
Co najczęściej niszczy liny alpinistyczne? Sprawdź, jak przedłużyć ich żywotność

Podczas pracy alpinistów przemysłowych liny bardzo często narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia. Podpowiadamy, co najczęściej je niszczy i jak na dłużej zachować bezpieczeństwo użytkowania. Oto kilka sprawdzonych wskazówek. 

Promienie słoneczne

Praca alpinistów często odbywa się przy wysokich temperaturach. Wtedy najczęściej liny narażone są na kontakt z silnym promieniowaniem UV. To powoduje spadek ich elastyczności oraz wytrzymałości. Może również dojść do przesztywnienia materiału oraz blaknięcia kolorów. Pamiętaj więc, aby nie suszyć lin alpinistycznych w pełnym słońcu. 

Wilgoć i niska temperatura

Zbyt niskie temperatury również mogą osłabić liny, a w połączeniu z wilgocią, niekiedy powodować ich zamarzanie. Wtedy lina traci swoje właściwości, a użytkowanie jej nie jest już tak bezpieczne, jak wcześniej. Można zauważyć, że prowadzenie przyrządów staje się dużo trudniejsze. Doskonałym pomysłem dla osób, które pracują zimą, będzie wybór lin impregnowanych, które odporne są na te czynniki. 

Zabrudzenia

Występowanie zabrudzeń nie tylko negatywnie wpływa na estetykę lin alpinistycznych, ale również sprawia, że ich użytkowanie staje się mniej bezpieczne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pyły i ziarenka mogą przedostawać się z gleby i skał do wnętrza lin i stopniowo niszczyć konstrukcję. Pamiętaj więc, aby nie trzymać swoich lin na ziemi, nie deptać ich oraz jak najlepiej chronić je przed zabrudzeniami. Ponadto możesz sięgnąć po specjalną torbę.

Uszkodzenia mechaniczne

Użytkowanie uszkodzonych lin jest bardzo niebezpieczne. Mowa tu szczególnie o ostrych krawędziach czy załamaniach. Te mogą powodować defekty oplotu i rdzenia, a nawet zerwanie liny. Na takie ryzyko podczas wspinaczki czy pracy na wysokości nie możesz sobie pozwolić, a sprzęt zawsze powinien być dokładnie sprawdzony. Aby uniknąć uszkodzeń, zwracaj uwagę na sposób prowadzenia liny i unikaj przechowywania jej w niesprzyjających warunkach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl