
Każdy z Nas na pewno wie, kim jest alpinista. Zajmuje się wspinaczką wysokogórską. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawię, że dzięki wykorzystaniu tych umiejętności i technik wspinaczkowych, powstała profesja, zwana alpinizmem przemysłowym.
Czym zajmuje się alpinista przemysłowy?
Wykonuje wszelkiego rodzaju prace w podwieszeniu lub podparciu, na wysokich pułapach, czyli takie jak:
- sprawdzanie stanu technicznego i malowanie platform wiertniczych,
- mycie okien,
- czyszczenie elewacji,
- prace związane z naprawą fasad,
- konserwacja linii telekomunikacyjnych i energetycznych,
- konserwacja świateł ostrzegawczych, umieszczonych na wysokich budynkach,
- naprawa anten,
- montowanie szyldów i reklam,
- odśnieżanie dachów.
Praktyczne wykonywanie zawodu
Powyżej wymienione czynności wykonywane przez zawodowców z tej branży są najbardziej popularne. Zgodnie z oficjalną definicją tego zawodu alpinista przemysłowy wykonuje prace co najmniej jeden metr nad ziemią. Jednak w codziennym wykonywaniu swoich obowiązków, fachowcy nierzadko wznoszą się na wysokość kilkuset metrów.
Najważniejsze jest to, aby praca była wykonywana w sposób bezpieczny, a więc z zachowaniem najwyższych standardów związanych z tą kontrowersyjną branżą. Poprawne realizowanie usługi, z użyciem odpowiednich technik i sprzętów jest niewątpliwie kluczowym elementem w tym zakresie. Pozwala to na eliminację błędów, a co za tym idzie - wypadków.
Wykonywanie pracy alpinisty przemysłowego
Praca alpinisty przemysłowego z pewnością nie jest zajęciem dla każdego. Poza umiejętnościami wspinaczkowymi, na pewno osoba wykonująca dane czynności musi być w pełni sprawna zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Na pewno praca nie jest odpowiednia dla osób, które cierpią na lęk wysokości. Warto podkreślić, ze zawód ten wyróżnia się możliwościami zarobkowymi.