Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Jak dbać o liny alpinistyczne? 0
Jak dbać o liny alpinistyczne?

Liny są niezbędnym elementem wyposażenia podczas górskich wspinaczek i zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo, dlatego należy o nie właściwie dbać. Aby lina alpinistyczna zachowała swe właściwości przez długi czas, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Brud i skała wrogiem liny

Podczas wspinaczki należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie deptać po linie, ponieważ w strukturę włókien wdzierają się zabrudzenia i je niszczą. O nadeptywaniu pamiętać trzeba także podczas zimy, kiedy na nogach założone są raki, które bardzo szybko mogą uszkodzić linę alpinistyczną.

Przed brudem chroni także torba z płachtą. Warto to stosować, ponieważ utrzymują linę w czystości, a w dodatku, dzięki torbie, transport liny jest o wiele wygodniejszy. Nawet największe starania w ochronie liny przed brudem, prędzej czy później doprowadzą do momentu, w którym pojawią się zabrudzenia. Wówczas wystarczy po prostu oczyścić linę wilgotną szmatką na całej jej długości.

Jak nie trudno się domyśleć, ostre krawędzie skał są dla liny również nieprzyjazne, dlatego podczas wspinania powinna być tak prowadzona, aby nie było dużego tarcia o skały. Kontakt liny ze skałą doprowadza do niszczenia oplotu, a w efekcie do zmniejszenia bezpieczeństwa.

Lina ma dwa końce

Liny alpinistyczne wykonane są z bardzo wytrzymałych włókien, co nie oznacza, że nie można zapewnić im trochę odpoczynku. Sposobem na to jest używanie obu końców liny, dzięki czemu proces starzenia przebiegnie równomiernie na jednym i drugim brzegu. Po każdym większym locie warto wykorzystać brzeg, który nie był w użyciu, ponieważ lina potrzebuje odrobinę czasu, aby wrócić do pierwotnej elastyczności i sprężystości po locie.

Historia własnej liny

Posiadacz liny alpinistycznej powinien wiedzieć o niej dosłownie wszystko, dlatego warto przeanalizować ją na całej długości, centymetr po centymetrze. Zwijanie liny po wspinaczce to odpowiedni czas na wykrycie jakichkolwiek niedoskonałości w postaci zgrubień, przetarć czy zmechaceń. Z własną liną nie należy się rozstawać, dlatego dobrym nawykiem jest unikanie pożyczania innym osobom.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl