Ostatnio na blogu
Praca alpinisty przemysłowego latem

Alpinizm przemysłowy jest związany z wykonywaniem rozmaitych prac na wysokościach. Polega na wykorzystaniu technik wspinaczkowych do realizacji wyjątkowo niebezpiecznych zadań wymagających dużej sprawności fizycznej i profesjonalnego sprzętu. Letnie miesiące to pełnia sezonu dla alpinistów. Wysokie temperatury, duże nasłonecznienie czy gwałtowne burze mogą okazać się jednak sporym utrudnieniem w realizacji zleceń.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w pracy na wysokościach podczas upałów

Upały sprawiają, że prace na wysokości są jeszcze bardziej niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, aby w ekstremalnych warunkach pogodowych stosować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Podstawy zawsze pozostają jednak takie same – przed rozpoczęciem pracy wszystkie elementy wyposażenia, takie jak lina statyczna czy uprząż asekuracyjna muszą zostać sprawdzone kilkukrotnie. Należy zwrócić uwagę na stan techniczny sprzętu oraz poprawność jego instalacji.

Alpiniści przemysłowi polecają: produkty marki ROCK EMPIRE

Do pracy w nietypowych warunkach niezbędny jest niezawodny sprzęt wykonany z wysokiej jakości materiałów. Alpinizm przemysłowy to niebezpieczna i bardzo wymagająca profesja, dlatego w tym przypadku priorytetem jest minimalizacja ryzyka wypadku. Produkty marki Rock Empire gwarantują wysoką wytrzymałość, staranność wykonania i pełne bezpieczeństwo. Z tego powodu są one polecane przez najbardziej doświadczonych alpinistów przemysłowych.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Lina alpinistyczna, czyli podstawowe wyposażenie w pracy na wysokościach 0
Lina alpinistyczna, czyli podstawowe wyposażenie w pracy na wysokościach

Alpinizm przemysłowy jest dość ryzykownym, ale jednocześnie bardzo dochodowym zajęciem. Do tego, aby zostać alpinistą, w większości przypadków wystarczy podstawowy kurs wspinaczki linowej. Niestety, o ile na takim kursie nauczymy się technik podchodzenia, zjeżdżania oraz bezpiecznego zakładania stanowisk, o tyle nie zawsze nasza wiedza zostanie uzupełniona o kwestie związane ze sprzętem.

Liny alpinistyczne statyczne i dynamiczne

Lina alpinistyczna jest najważniejszym elementem w pracy każdego alpinisty przemysłowego, ponieważ wpływa na jego bezpieczeństwo. Mycie okien, czyszczenie fasad, montaż reklam czy konserwacja anten na wysokościach wymaga profesjonalnego sprzętu. Liny alpinistyczne zbudowane są zazwyczaj ze splecionych ze sobą nylonowych włókien (zwykle zaimpregnowanych teflonem), które tworzą rdzeń owinięty oplotem zabezpieczającym.

Liny statyczne i dynamiczne mają odmienne właściwości i funkcje. Rdzeń liny statycznej jest wykonany z ciaśniejszego splotu, co ma krytyczny wpływ na zachowanie liny. Lina statyczna w porównaniu do liny dynamicznej jest bowiem zdecydowanie mniej rozciągliwa, dlatego w mniejszym stopniu pochłania energię. Lina statyczna nie jest więc dobrym amortyzatorem i nie znajduje zastosowania przy asekuracji alpinisty. Duża sztywność liny sprawia jednak, że doskonale sprawdza się do zjazdu, czyli kontrolowanego przemieszczania się w dół lub podchodzenia na linie przy pomocy różnego rodzaju przyrządów zaciskowych.

Jak odpowiednio dbać o linę?

Zakup wysokojakościowej i atestowanej liny nie gwarantuje bezpieczeństwa alpinisty podczas prac wykonywanych na wysokościach. W tym celu należy regularnie kontrolować przetarcia, zgrubienia czy zmechacenia liny. Jednym z największych wrogów lin alpinistycznych jest często bagatelizowany brud. Wnika on w głąb liny i powoli, ale systematycznie uszkadza włókna, co w efekcie prowadzi do jej osłabienia.

Podczas zwijania liny po każdej zakończonej pracy, zaleca się jej delikatne przetarcie wilgotną szmatką. W miarę możliwości należy również unikać deptania po linie. Ponadto liny alpinistyczne użytkowane równomiernie z dwóch przeciwległych końców dłużej zachowują swoją żywotność.

Liny alpinistyczne są nie tylko podstawowym narzędziem pracy alpinisty przemysłowego, ale przede wszystkim gwarantują odpowiednie bezpieczeństwo podczas wszelkich prac na wysokościach. Przed zakupem liny warto więc zgłębić temat ich budowy, zastosowania, konserwacji czy oceny stanu zużycia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl