Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Lina statyczna i jej zastosowanie w alpinistyce przemysłowej 0
Lina statyczna i jej zastosowanie w alpinistyce przemysłowej

Wybór odpowiedniej liny alpinistycznej jest kluczowy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort pracy wykonywanej na wysokościach. W tym wypadku nie warto oszczędzać na materiałach i zdecydować się na sprawdzony, funkcjonalny sprzęt sygnowany marką renomowanego producenta. Dobór liny alpinistycznej zależy przede wszystkim od zakresu prac realizowanych na wysokościach oraz stosowanych technik wspinaczki.

Lina statyczna oraz lina dynamiczna – podstawowy sprzęt alpinistyczny

Podstawowy sprzęt alpinistyczny obejmuje kaski, karabinki, pętle, uprzęże, worki transportowe czy przyrządy zaciskowe, zjazdowe i asekuracyjne. W pracy alpinisty przemysłowego kluczowe znaczenie ma zwłaszcza lina. Na rynku dostępne są przede wszystkim liny dynamiczne i statyczne. Lina dynamiczna charakteryzuje się dużą rozciągliwością, a tym samym szybko pochłania energię powstającą w momencie odbijania się pracownika od ściany. Lina tego rodzaju przede wszystkim pełni funkcję asekuracyjną, zabezpieczając alpinistę przed ewentualnym upadkiem. Natomiast lina statyczna, w przeciwieństwie do liny dynamicznej, nie rozciąga się pod wpływem obciążania, ale ma o wiele szerszą gamę zastosowań. Produkowana jest w dwóch podstawowych wersjach – lina A, która wytrzymuje powyżej 22kN przy obciążeniu testowym 100 kg oraz lina B, która wytrzymuje powyżej 22kN przy obciążeniu testowym 80 kg (zgodnie z normą przemysłową EN-1891). Liny tego typu najczęściej mają średnicę 10-12 mm i wykonane są z włókien poliamidowych.   

Lina statyczna a alpinistyka przemysłowa

Lina statyczna jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie jej rozciąganie pod wpływem obciążenia jest niepożądane (maksymalne wydłużenie liny statycznej wynosi 2-5% jej długości całkowitej). Sprzęt tego rodzaju znajduje zastosowanie w alpinistyce przemysłowej, a konkretnie podczas prac takich jak:

  • mycie szklanych biurowców,
  • montaż reklam na wysokościach,
  • renowacja fasad wysokich budynków,
  • konserwacja anten i masztów linii przesyłowych,
  • przegląd i malowanie wysokich konstrukcji przemysłowych,
  • utrzymanie świateł ostrzegawczych montowanych na wieżowcach,
  • instalacja zabezpieczeń przeciw ptakom.

We wszystkich wspomnianych działaniach, lina statyczna jest wykorzystywana do podtrzymywania pracownika (na uprzęży lub na specjalnych ławeczkach alpinistycznych) oraz wciągania i opuszczania niezbędnego sprzętu, akcesoriów czy montowanych elementów.

Liny statyczne oraz liny dynamiczne mają odmienną charakterystykę pracy, dlatego ich zastosowanie w alpinistyce przemysłowej jest całkowicie odmienne, a zarazem komplementarne. W każdym przypadku warto jednak wybierać wyłącznie sprzęt renomowanych producentów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl