Ostatnio na blogu
Jak skompletować niezbędne przyrządy asekuracyjne i zjazdowe niezbędne w pracy alpinisty przemysłowego?

W naszym kraju podobnie jak na całym świecie coraz silniej rozwija się branża alpinizmu przemysłowego. Branża oferująca usługi takie jak konserwacja fasad budynków, utrzymanie sprawności świateł ostrzegawczych na wysokich budynkach czy też przeglądy masztów oraz anten. Zatem, jak dokładnie wygląda praca alpinisty przemysłowego, i jaki sprzęt jest do niej wymagany?

ABC mycia okien na wysokości

Mycie okien na wysokości - trzeba posiadać specjalne uprawnienia! W Polsce mycie okien w biurowcach i innych budynkach wielopiętrowych powierza się specjalistycznym firmom alpinistycznym, gdyż to ich pracownicy posiadają stosowne uprawnienia. 

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Lonża – ważny element wyposażenia alpinisty przemysłowego 0
Lonża – ważny element wyposażenia alpinisty przemysłowego

Alpiniści przemysłowi swoją pracę wykonują na wysokościach. Do ich zadań należy przeważnie konserwacja różnego rodzaju elementów znajdujących się na wysokościach czy chociażby mycie okien lub naprawianie fasad. Pracują w podwieszeniu, do którego wykorzystuje się technikę wspinaczkową. Jest to praca obarczona sporym ryzykiem, dlatego aby zachować bezpieczeństwo, należy konsekwentnie przestrzegać zasad BHP.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia alpinisty przemysłowego jest lonża.

Czym jest lonża i dlaczego jej rola jest taka ważna?

Lonża to sprzęt stosowany do autoasekuracji stosowany nie tylko w wyprawach wspinaczkowych, ale również podczas prac na wysokościach. Budowa lonży nie jest zbyt skomplikowana. Składa się ona z liny dynamicznej, karabinków (za ich sprawą lonża wpina się do liny asekurującej ) oraz płytki hamującej (jej zadaniem jest absorbowanie mocy upadku na zestawie asekuracyjnym). 

Są dwa sposoby asekuracji alpinisty przemysłowego przez lonże. Pierwszy polega na wytwarzaniu przez metalową płytkę dużego tarcia, podczas gdy przechodzi przez nią lina. Po opadnięciu możemy z powrotem zamontować linę w absorberze i kontynuować pracę na wysokości. Drugim sposobem jest rwący się absorber energii, który za sprawą zrywania kolejnych szwów łagodzi upadek.

Rola lonży w alpinizmie przemysłowym jest bardzo duża. To ona odpowiada za asekurację pracownika podczas wykonywania zadania na wysokości. Musi być o odpowiednim poziomie wytrzymałości, aby zachowane były pełne standardy bezpieczeństwa. Dzięki niej alpinista spokojnie może skupić się na swojej pracy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl