Ostatnio na blogu
Wiosenne porządki, czyli wszystko o alpinistycznym myciu okien

Obecny trend na projektowanie budynków z dużą ilością przeszklonych powierzchni sprawia, że mycie okien tradycyjnymi sposobami staje się niemożliwe. Dotyczy to wielu wieżowców, biurowców, galerii handlowych, a czasami nawet nowoczesnych, prywatnych domów. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na usługę alpinistycznego mycia okien.

Lina alpinistyczna, czyli podstawowe wyposażenie w pracy na wysokościach

Alpinizm przemysłowy jest dość ryzykownym, ale jednocześnie bardzo dochodowym zajęciem. Do tego, aby zostać alpinistą, w większości przypadków wystarczy podstawowy kurs wspinaczki linowej. Niestety, o ile na takim kursie nauczymy się technik podchodzenia, zjeżdżania oraz bezpiecznego zakładania stanowisk, o tyle nie zawsze nasza wiedza zostanie uzupełniona o kwestie związane ze sprzętem.

Alpiniści przemysłowi polecają – uprząż asekuracyjna Profi Worker III marki Singing Rock

Wspinaczka i prace alpinistyczne wymagają ogromnej wiedzy, doskonałej sprawności fizycznej, doświadczenia oraz nerwów ze stali. Podstawą wszelkich prac wykonywanych na wysokościach jest jednak sprawdzony, funkcjonalny i bezpieczny sprzęt. Alpiniści przemysłowi zgodnie wskazują w tym przypadku firmę Singing Rock, która w swej ofercie posiada m.in. karabinki, kaski, ławeczki czy uprzęże.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Najważniejsze zadanie dla alpinisty przemysłowego: mycie okien na wysokości 0
Najważniejsze zadanie dla alpinisty przemysłowego: mycie okien na wysokości

Zawód alpinisty przemysłowego budzi podziw i kontrowersje. Czy faktycznie warto narażać życie lub zdrowie dla tak powszedniego zajęcia jak mycie okien? Dla alpinistów odpowiedź jest prosta - zdecydowanie tak. To ludzie z pasją, dla których cały dzień spędzony za biurkiem jest prawdziwym wyzwaniem. A czy jest to niebezpieczne? Jak każda praca, kiedy nie przestrzega się przepisów BHP.

Zakres obowiązków alpinisty przemysłowego

Alpinista przemysłowy zajmuje się montażem reklam lub odśnieżaniem dachów, ale to sporadyczne zajęcia. Najczęściej wykonywaną pracą jest czyszczenie elewacji i mycie okien wieżowców. Przed rozpoczęciem prac wysokościowych, alpinista musi zabezpieczyć otoczenie oraz dokładnie sprawdzić swój ekwipunek. Do obowiązkowego wyposażenia należy profesjonalny sprzęt alpinistyczny, taki jak liny, taśmy, kaski, uprzęże, karabinki i inne akcesoria. Mycie szyb wymaga odpowiednich środków chemicznych. Na czyszczonej powierzchni nie mogą pozostać rysy lub smugi. Należy w tym celu używać wydajnego koncentratu do mycia szyb. Obowiązkowym wyposażeniem są także: ściągaczki, myjki, wiadra i kije teleskopowe. Czyszczenie elewacji rozpoczyna się na górze budynku. Alpiniści myją kolejne piętra, opuszczając się coraz niżej na linkach do wspinaczki wysokogórskiej.

Kto może zostać alpinistą przemysłowym?

Wykonywanie tego zawodu, wymaga ukończenia specjalistycznego kursu alpinisty przemysłowego. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat i pozytywnie przejść badania psychologiczne i fizyczne. Niektóre choroby dyskwalifikują kandydata już na wstępie, są to między innymi: problemy z ciśnieniem, choroby serca, cukrzyca, alkoholizm. Kurs alpinistyczny powinien być odnawiany raz na 4 lata, ale nie jest to obowiązkowe. Konieczne jest natomiast coroczne odnawianie szkolenia BHP.

Czy to się opłaca?

Bardzo. Deweloperzy stawiają coraz więcej wieżowców z biurami do wynajęcia. Biznes kwitnie. Firmy świadczące usługi mycia okien na wysokości potrzebują coraz więcej wykwalifikowanych pracowników, a wynagrodzenie alpinisty przemysłowego to nawet 400 zł dziennie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl