Ostatnio na blogu
Jak skompletować niezbędne przyrządy asekuracyjne i zjazdowe niezbędne w pracy alpinisty przemysłowego?

W naszym kraju podobnie jak na całym świecie coraz silniej rozwija się branża alpinizmu przemysłowego. Branża oferująca usługi takie jak konserwacja fasad budynków, utrzymanie sprawności świateł ostrzegawczych na wysokich budynkach czy też przeglądy masztów oraz anten. Zatem, jak dokładnie wygląda praca alpinisty przemysłowego, i jaki sprzęt jest do niej wymagany?

ABC mycia okien na wysokości

Mycie okien na wysokości - trzeba posiadać specjalne uprawnienia! W Polsce mycie okien w biurowcach i innych budynkach wielopiętrowych powierza się specjalistycznym firmom alpinistycznym, gdyż to ich pracownicy posiadają stosowne uprawnienia. 

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Najważniejsze zadanie dla alpinisty przemysłowego: mycie okien na wysokości 0
Najważniejsze zadanie dla alpinisty przemysłowego: mycie okien na wysokości

Zawód alpinisty przemysłowego budzi podziw i kontrowersje. Czy faktycznie warto narażać życie lub zdrowie dla tak powszedniego zajęcia jak mycie okien? Dla alpinistów odpowiedź jest prosta - zdecydowanie tak. To ludzie z pasją, dla których cały dzień spędzony za biurkiem jest prawdziwym wyzwaniem. A czy jest to niebezpieczne? Jak każda praca, kiedy nie przestrzega się przepisów BHP.

Zakres obowiązków alpinisty przemysłowego

Alpinista przemysłowy zajmuje się montażem reklam lub odśnieżaniem dachów, ale to sporadyczne zajęcia. Najczęściej wykonywaną pracą jest czyszczenie elewacji i mycie okien wieżowców. Przed rozpoczęciem prac wysokościowych, alpinista musi zabezpieczyć otoczenie oraz dokładnie sprawdzić swój ekwipunek. Do obowiązkowego wyposażenia należy profesjonalny sprzęt alpinistyczny, taki jak liny, taśmy, kaski, uprzęże, karabinki i inne akcesoria. Mycie szyb wymaga odpowiednich środków chemicznych. Na czyszczonej powierzchni nie mogą pozostać rysy lub smugi. Należy w tym celu używać wydajnego koncentratu do mycia szyb. Obowiązkowym wyposażeniem są także: ściągaczki, myjki, wiadra i kije teleskopowe. Czyszczenie elewacji rozpoczyna się na górze budynku. Alpiniści myją kolejne piętra, opuszczając się coraz niżej na linkach do wspinaczki wysokogórskiej.

Kto może zostać alpinistą przemysłowym?

Wykonywanie tego zawodu, wymaga ukończenia specjalistycznego kursu alpinisty przemysłowego. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat i pozytywnie przejść badania psychologiczne i fizyczne. Niektóre choroby dyskwalifikują kandydata już na wstępie, są to między innymi: problemy z ciśnieniem, choroby serca, cukrzyca, alkoholizm. Kurs alpinistyczny powinien być odnawiany raz na 4 lata, ale nie jest to obowiązkowe. Konieczne jest natomiast coroczne odnawianie szkolenia BHP.

Czy to się opłaca?

Bardzo. Deweloperzy stawiają coraz więcej wieżowców z biurami do wynajęcia. Biznes kwitnie. Firmy świadczące usługi mycia okien na wysokości potrzebują coraz więcej wykwalifikowanych pracowników, a wynagrodzenie alpinisty przemysłowego to nawet 400 zł dziennie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl