Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Podstawowe obowiązki alpinisty przemysłowego na jesień 0
Podstawowe obowiązki alpinisty przemysłowego na jesień

Alpinizm przemysłowy to praca, która polega na wykonywaniu zadań wysokościowych z wykorzystaniem różnorodnych technik wspinaczkowych. Pełnia sezonu dla alpinistów przypada na miesiące letnie, ale wiele prac wykonuje się również jesienią. Wszystko uzależnione jest od pogody – alpiniści nie pracują przy gwałtownym wietrze i silnych opadach deszczu, ale niska temperatura czy duża wilgotność zazwyczaj nie jest przeszkodą.

Jakie prace wykonuje alpinista?

Pomimo iż alpiniści świadczą swoje usługi tylko kilka miesięcy w roku, to ich zakres jest bardzo zróżnicowany. W typowo letnim sezonie pracownicy wysokościowi zajmują się przede wszystkim konserwacją anten i masztów telekomunikacyjnych, montażem oświetlenia i reklam zewnętrznych, renowacją budynków czy pracami na platformach wiertniczych. Najpopularniejszą pracą w miesiącach jesiennych jest mycie okien na wysokości. Bardzo często wykonywane jest również malowanie i czyszczenie elewacji budynków biurowych i mieszkalnych, odgrzybianie pomieszczeń, przycinanie drzew czy instalacja budek dla ptaków. Jesienią alpiniści są pomocni także przy udrażnianiu systemów rynnowych, które pozwala uniknąć rozsadzenia rur podczas zimowego mrozu czy zalania pomieszczeń w trakcie odwilży bądź gwałtownych opadów. Wiele osób trudniących się tą profesją decyduje się na zagraniczne wyjazdy do miejsc, w których warunki pogodowe są bardziej sprzyjające, a prace na wysokościach trwają dłużej (np. kontrakty na farmach wiatrowych).

Jakie predyspozycje powinien posiadać alpinista przemysłowy?

Osoba zawodowo wykonująca prace alpinistyczne musi wykazywać ponadprzeciętną sprawność fizyczną i odznaczać się brakiem lęku wysokości. Konserwacja konstrukcji, montaż reklam czy mycie szyb na wysokości wymaga również zachowania szczególnej ostrożności oraz znajomości i przestrzegania zasad BHP. Profesjonalni alpiniści posiadają w tym zakresie specjalne kwalifikacje, zdobyte na profesjonalnych szkoleniach zakończonych egzaminem. Mogą także poszerzać swoje wykształcenie o dodatkowe kursy (np. do pracy na nachylonych powierzchniach czy specjalistycznych konstrukcjach).

Sprzęt niezbędny dla alpinistów

Pracownicy wysokościowi w trakcie wykonywania zleceń muszą posiadać kompleksowe zabezpieczenie. Podstawowym wyposażeniem jest w tym przypadku lina statyczna oraz kask chroniący głowę. Niezbędna jest także uprząż asekuracyjna, która stanowi podparcie i ochroni pracownika w razie ewentualnego wypadku. Powszechnie wykorzystywane są również karabinki, pętle i taśmy, worki transportowe oraz wszelkie przyrządy zjazdowe, asekuracyjne i zaciskowe. Każdy sprzęt musi oczywiście spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Prace na wysokości wykonywane jesienną porą w niekorzystnych warunkach atmosferycznych wiążą się z pewnym ryzykiem, jednak przestrzegając odpowiednich zasad i stosując atestowany sprzęt, niemal całkowicie można wyeliminować niebezpieczeństwo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl