Ostatnio na blogu
Alpinizm przemysłowy a pandemia koronawirusa

Alpinizm przemysłowy, zwany również przemysłowym dostępem linowym, jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. Inwestorzy sięgają po firmy alpinistyczne wszędzie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa oraz czynników ekonomicznych, wykorzystanie innych metod dostępu wysokościowego jest niemożliwe. Zatem, czy epidemia koronawirusa wywołującego infekcję COVID-19 wpłynęła w jakimś stopniu na przedsiębiorstwa, które w zakresie swoich usług mają prace na wysokości?

Alpinista przemysłowy – po czym poznać wykwalifikowanego fachowca?

Alpinizm przemysłowy to zajęcie równie ciekawe, jak i niebezpieczne. W związku z tym wymaga nie tylko szczególnych umiejętności i pewnych predyspozycji, ale również odpowiedniego zaplecza technicznego. Każdy, kto podejmuje się pracy na wysokościach, powinien zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Mycie okien wieżowców, montowanie szyldów i reklam zewnętrznych czy odśnieżanie dachów to przykładowe zadania realizowane przez alpinistów przemysłowych. Jak jednak rozpoznać wykwalifikowanego specjalistę?

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Podstawowe obowiązki alpinisty przemysłowego na jesień 0
Podstawowe obowiązki alpinisty przemysłowego na jesień

Alpinizm przemysłowy to praca, która polega na wykonywaniu zadań wysokościowych z wykorzystaniem różnorodnych technik wspinaczkowych. Pełnia sezonu dla alpinistów przypada na miesiące letnie, ale wiele prac wykonuje się również jesienią. Wszystko uzależnione jest od pogody – alpiniści nie pracują przy gwałtownym wietrze i silnych opadach deszczu, ale niska temperatura czy duża wilgotność zazwyczaj nie jest przeszkodą.

Jakie prace wykonuje alpinista?

Pomimo iż alpiniści świadczą swoje usługi tylko kilka miesięcy w roku, to ich zakres jest bardzo zróżnicowany. W typowo letnim sezonie pracownicy wysokościowi zajmują się przede wszystkim konserwacją anten i masztów telekomunikacyjnych, montażem oświetlenia i reklam zewnętrznych, renowacją budynków czy pracami na platformach wiertniczych. Najpopularniejszą pracą w miesiącach jesiennych jest mycie okien na wysokości. Bardzo często wykonywane jest również malowanie i czyszczenie elewacji budynków biurowych i mieszkalnych, odgrzybianie pomieszczeń, przycinanie drzew czy instalacja budek dla ptaków. Jesienią alpiniści są pomocni także przy udrażnianiu systemów rynnowych, które pozwala uniknąć rozsadzenia rur podczas zimowego mrozu czy zalania pomieszczeń w trakcie odwilży bądź gwałtownych opadów. Wiele osób trudniących się tą profesją decyduje się na zagraniczne wyjazdy do miejsc, w których warunki pogodowe są bardziej sprzyjające, a prace na wysokościach trwają dłużej (np. kontrakty na farmach wiatrowych).

Jakie predyspozycje powinien posiadać alpinista przemysłowy?

Osoba zawodowo wykonująca prace alpinistyczne musi wykazywać ponadprzeciętną sprawność fizyczną i odznaczać się brakiem lęku wysokości. Konserwacja konstrukcji, montaż reklam czy mycie szyb na wysokości wymaga również zachowania szczególnej ostrożności oraz znajomości i przestrzegania zasad BHP. Profesjonalni alpiniści posiadają w tym zakresie specjalne kwalifikacje, zdobyte na profesjonalnych szkoleniach zakończonych egzaminem. Mogą także poszerzać swoje wykształcenie o dodatkowe kursy (np. do pracy na nachylonych powierzchniach czy specjalistycznych konstrukcjach).

Sprzęt niezbędny dla alpinistów

Pracownicy wysokościowi w trakcie wykonywania zleceń muszą posiadać kompleksowe zabezpieczenie. Podstawowym wyposażeniem jest w tym przypadku lina statyczna oraz kask chroniący głowę. Niezbędna jest także uprząż asekuracyjna, która stanowi podparcie i ochroni pracownika w razie ewentualnego wypadku. Powszechnie wykorzystywane są również karabinki, pętle i taśmy, worki transportowe oraz wszelkie przyrządy zjazdowe, asekuracyjne i zaciskowe. Każdy sprzęt musi oczywiście spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Prace na wysokości wykonywane jesienną porą w niekorzystnych warunkach atmosferycznych wiążą się z pewnym ryzykiem, jednak przestrzegając odpowiednich zasad i stosując atestowany sprzęt, niemal całkowicie można wyeliminować niebezpieczeństwo.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl