Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w pracy na wysokościach podczas upałów 0
Podstawowe zasady bezpieczeństwa w pracy na wysokościach podczas upałów

Upały sprawiają, że prace na wysokości są jeszcze bardziej niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest, aby w ekstremalnych warunkach pogodowych stosować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Podstawy zawsze pozostają jednak takie same – przed rozpoczęciem pracy wszystkie elementy wyposażenia, takie jak lina statyczna czy uprząż asekuracyjna muszą zostać sprawdzone kilkukrotnie. Należy zwrócić uwagę na stan techniczny sprzętu oraz poprawność jego instalacji.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów podczas wysiłku w wysokich temperaturach jest kwestią kluczową. Należy podkreślić, że zapewnienie pracownikom nieograniczonego dostępu do wody pitnej podczas upałów, należy do obowiązków pracodawcy. Osobom wykonującym rozmaite prace alpinistyczne, takie jak mycie szyb na wysokości czy montaż reklam, przysługują bezpłatne napoje, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 25°C. Ponadto w przypadku realizacji zleceń w ekstremalnych warunkach warto rozważyć uzupełnianie płynów za pomocą napojów izotonicznych zawierających elektrolity, które lepiej chronią organizm przed odwodnieniem. W czasie pracy w wysokich temperaturach w ciągu godziny wraz z potem może zostać wydalone nawet do 0,5 l wody, którą należy bezwzględnie uzupełnić. Z tego powodu posiadanie ze sobą zapasu płynów jest równie ważne, co lina statyczna czy uprząż asekuracyjna.

Obciążenie termiczne

Należy pamiętać o tym, że temperatura otoczenia nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na samopoczucie pracowników podczas upałów. W przepisach BHP, obejmujących także prace na wysokości uwzględniony jest tzw. wskaźnik obciążenia termicznego WBGT. Na jego wysokość, oprócz temperatury powietrza, wpływają dwie inne wartości – wilgotność bezwzględna i średnia temperatura promieniowania. Wysoka wilgotność zauważalnie ogranicza zdolność organizmu do regulowania swojej temperatury poprzez wydzielanie potu. Natomiast przy wysokim nasłonecznieniu, odczuwalna temperatura może być znacznie wyższa. Z tego powodu wspomniane czynniki powinny być uwzględnione przez prawodawcę lub kierownika przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu, lub zakończeniu rozmaitych prac, takich jak mycie szyb na wysokości, montaż kolców przeciw ptakom czy renowacja elewacji budynku.

Stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy na wysokościach, znacząco zwiększy komfort alpinistów przemysłowych podczas prac wykonywanych na wysokościach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl