Ostatnio na blogu
Alpinista przemysłowy – po czym poznać wykwalifikowanego fachowca?

Alpinizm przemysłowy to zajęcie równie ciekawe, jak i niebezpieczne. W związku z tym wymaga nie tylko szczególnych umiejętności i pewnych predyspozycji, ale również odpowiedniego zaplecza technicznego. Każdy, kto podejmuje się pracy na wysokościach, powinien zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Mycie okien wieżowców, montowanie szyldów i reklam zewnętrznych czy odśnieżanie dachów to przykładowe zadania realizowane przez alpinistów przemysłowych. Jak jednak rozpoznać wykwalifikowanego specjalistę?

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Praca alpinisty przemysłowego latem 0
Praca alpinisty przemysłowego latem

Alpinizm przemysłowy jest związany z wykonywaniem rozmaitych prac na wysokościach. Polega na wykorzystaniu technik wspinaczkowych do realizacji wyjątkowo niebezpiecznych zadań wymagających dużej sprawności fizycznej i profesjonalnego sprzętu. Letnie miesiące to pełnia sezonu dla alpinistów. Wysokie temperatury, duże nasłonecznienie czy gwałtowne burze mogą okazać się jednak sporym utrudnieniem w realizacji zleceń.

Rodzaje prac na wysokościach

Prace na wysokościach kojarzone są głównie z myciem szyb i elewacji na szklanych wieżowcach i biurowcach. W rzeczywistości usługi tego typu są dużo bardziej zróżnicowane. Powszechne jest zwłaszcza malowanie i renowacja różnych powierzchni, montaż i demontaż rozmaitych konstrukcji, konserwacja fasad budynków, instalacja banerów reklamowych czy prace wykonywane na masztach linii telekomunikacyjnych lub energetycznych.

Prace na wysokościach zawsze wymagają zachowania szczególnej ostrożności oraz starannego doboru, odpowiedniej eksploatacji i właściwej konserwacji narzędzi podtrzymujących. Dodatkowo latem profesja ta staje się jeszcze bardziej niebezpieczna ze względu na dużą wilgotność powietrza, wysokie temperatury i burze.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

W okresie letnim podstawowym wyposażeniem każdego alpinisty przemysłowego powinno być odpowiednie nakrycie głowy, gogle ochronne oraz chłodna woda pitna dostępna bez ograniczeń. Podczas ekstremalnych upałów, w godzinach największego nasłonecznienia konieczne są przerwy w pracy. Ludzki organizm podejmuje bowiem wzmożoną walkę z upałem i wymaga dłuższej regeneracji. Ma to bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa prac wykonywanych na wysokościach.

Odpowiedni sprzęt alpinistyczny

Ryzyko chwilowego obniżenia koncentracji ze względu na wysokie temperatury panujące na zewnątrz wymaga wzmożonej ostrożności i staranności w korzystaniu z uprzęży asekuracyjnej. Obowiązkowym wyposażeniem każdego pracownika wysokościowego jest również lina statyczna. Z uwagi na warunki, w jakich jest wykorzystywana, powinna być niezwykle wytrzymała i odporna na duże amplitudy temperatur. Najlepiej, aby lina statyczna wykazywała również dużą odporność na wilgoć, brud czy przetarcia, o które nie trudno podczas prac wykonywanych na wysokości.

Alpinistyka przemysłowa to profesja odpowiednia dla osób, które interesują się sportami ekstremalnymi i nie wykazują lęku wysokości. Zwłaszcza pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej posiadają odpowiednie doświadczenie oraz wykazują się znajomością specjalistycznego sprzętu i ponadprzeciętną sprawnością fizyczną. Ponadto umiejętność radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach i znajomość zasad bezpieczeństwa, powinna zapewnić sprawną realizację tego typu usług.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl