Ostatnio na blogu
Podstawowe obowiązki alpinisty przemysłowego na jesień

Alpinizm przemysłowy to praca, która polega na wykonywaniu zadań wysokościowych z wykorzystaniem różnorodnych technik wspinaczkowych. Pełnia sezonu dla alpinistów przypada na miesiące letnie, ale wiele prac wykonuje się również jesienią. Wszystko uzależnione jest od pogody – alpiniści nie pracują przy gwałtownym wietrze i silnych opadach deszczu, ale niska temperatura czy duża wilgotność zazwyczaj nie jest przeszkodą.

Uprzęże i szelki wspinaczkowe – czym charakteryzują się wysokojakościowe produkty?

Uprząż asekuracyjna jest podstawowym elementem wyposażenia każdego wspinacza, speleologa czy też pracownika wysokościowego. Na rynku znaleźć można wiele ich odmian i modeli zróżnicowanych pod względem ceny, właściwości czy materiału wykonania. Czym zatem charakteryzują się uprzęże najwyższej jakości, które gwarantują maksimum bezpieczeństwa podczas wspinaczki? 

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Prace na wysokości wykonywane przez alpinistów przemysłowych a zasady BHP 0
Prace na wysokości wykonywane przez alpinistów przemysłowych a zasady BHP

Ogólne przepisy BHP są najbardziej restrykcyjne dla branż, w których ryzyko wypadku jest relatywnie duże. Skutkuje to m.in. większym prawdopodobieństwem kontroli uprawnionego organu. Ewentualne zaniedbania prowadzą do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, a ujawnienie nawet drobnych uchybień grozi wysoką grzywną. Oznacza to zatem, że bezwzględnie każdy pracownik musi być wyposażony i przeszkolony adekwatnie do swoich służbowych obowiązków.

Zawód szczególnie niebezpieczny – alpinista przemysłowy

Polskie prawo definiuje wszelkie prace wykonywane na wysokości jako szczególnie niebezpieczne. Z tego powodu w branży alpinistycznej stosowane są specjalne przepisy BHP, które określają m.in. obligatoryjne wyposażenie oraz sposób szkolenia i postępowania w sytuacjach krytycznych. Warto przy tym wyjaśnić, czym różnią się prace na wysokości od tzw. alpinistycznych. Główna różnica polega na tym, że w przypadku tych drugich, sprzęt nie stanowi wyłącznie systemu asekuracyjnego, lecz umożliwia wykonywanie prac w miejscach trudno dostępnych. Pracownicy wykorzystują specjalistyczne wyposażenie, po które sięgają również zdobywcy prawdziwych szczytów górskich, co tłumaczy pochodzenie nazwy.

Wymagania stawiane pracodawcom i pracownikom

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest upewnienie się, że osoba dopuszczona do pracy posiada wymagane kwalifikacje oraz niezbędne umiejętności. Kolejnym wymogiem jest przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego z zakresu prac alpinistycznych. Poza oczywistymi zagadnieniami należy skupić się także na kwestiach związanych ze sprzętem alpinistycznym, transportem do miejsca pracy czy postępowaniu w przypadku ewakuacji. Podobna tematyka powinna być przedmiotem corocznych szkoleń BHP. Ponadto pracownik musi potwierdzić na piśmie, że został zapoznany z zasadami pracy i odbył niezbędne szkolenie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, czyli sprzęt najwyższej jakości

W celu zapewnienia pracownikom maksymalnego bezpieczeństwa, a tym samym zmniejszenia ryzyka wypadków, pracodawcy powinni polegać wyłącznie na sprzęcie wyprodukowanym przez sprawdzone marki legitymujące się odpowiednimi certyfikatami. Szczególnej staranności należy dochować przy doborze systemów zabezpieczających przed upadkami.

Najpowszechniejsze formy prac alpinistycznych

Fachowcy pracujący na wysokościach są szczególnie pożądani w budownictwie. Oprócz pospolitych prac na wysokościach związanych przykładowo ze spawaniem albo montażem zbrojeń często wykonuje się także prace rozbiórkowe. Ponadto dochodzą zlecenia realizowane w miejscach szczególnie niebezpiecznych (np. kanały i zbiorniki). Nieco inną gałęzią są natomiast prace usługowe, a mianowicie montaż reklam na wysokich budynkach, usuwanie śniegu zalegającego na dachach budynków czy mycie szyb na wysokości. Wszystkie powyższe prace łączy jedno – odpowiednie wyposażenie pracownika. W tym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. Przykładowo sprzęt do mycia okien na wysokości powinien charakteryzować się wysoką mobilnością i ergonomią, tak aby nie krępować ruchów alpinisty.

Prace na wysokościach, podobnie jak inne aktywności obarczone wysokim ryzykiem, mogą być wykonywane wyłączne przez osoby wykwalifikowane oraz świadome niebezpieczeństwa. W tym przypadku najważniejsze jest odpowiednie przeszkolenie i niezawodny sprzęt.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl