Ostatnio na blogu
Przyssawki do szkła – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenoszenie i montaż ciężkich wielkogabarytowych elementów szklanych jeszcze nigdy nie były tak proste. A wszystko to za sprawą próżniowych chwytaków samozasysających, które sprawdzają się w niemalże każdej sytuacji, nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Zastosowanie profesjonalnych przyssawek minimalizuje ryzyko upadku tafli wskutek wyślizgnięcia oraz umożliwia bezpieczne jej utrzymanie, kiedy krawędzie nie są jeszcze oszlifowane.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Rodzaje lin alpinistycznych 0
Rodzaje lin alpinistycznych

Wspinaczka górska to sport wymagający odpowiedniego wyposażenia. Jednym z jego podstawowych elementów jest lina alpinistyczna. Stanowi ona narzędzie, dzięki któremu każdy wspinający może nie tylko z powodzeniem pokonywać kolejne przeszkody w drodze na szczyt. Przede wszystkim odpowiednio dobrany produkt to gwarancja pełnego bezpieczeństwa podczas wspinaczki. Warto więc poznać podstawowe rodzaje lin wspinaczkowych. 

Różne właściwości poszczególnych gatunków

Liny wspinaczkowe, jakie możemy znaleźć w sklepach, dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje. Są to odpowiednio: liny dynamiczne oraz liny statyczne. Ten pierwszy gatunek charakteryzuje się tym, że pochłania całą energię, która zostaje wytworzona podczas odpadnięcia. Tę właściwość zawdzięcza on przede wszystkim swojej dużej rozciągliwości. Tym samym liny dynamicznej najczęściej używa się podczas klasycznej wspinaczki z dolną asekuracją. Z kolei lina statyczna stanowi narzędzie, które cechuje się mniejszymi zdolnościami do rozciągania. Dlatego takie akcesoria wykorzystywane są przeważnie do wychodzenia lub zjeżdżania po linie, która jest zakotwiczona.

Rodzaje lin dynamicznych 

Podział lin alpinistycznych na statyczne i dynamiczne to jednak nie wszystko. Wśród lin dynamicznych możemy bowiem wyróżnić kolejne typy akcesoriów o odmiennych parametrach. Jednym z gatunków liny dynamicznej jest lina pojedyncza. Składa się ona z jednej żyły, mającej długość w granicach 50 - 70 metrów i średnicę około 9 - 11 mm. 

Liny pojedynczej używa się przeważnie do wspinaczki na sztucznych ściankach oraz skałach. Innym rodzajem lin dynamicznych są liny podwójne. Tutaj mamy już dwie żyły długości około 60 metrów lub pojedynczą linę (120 metrów), którą składa się na pół. Ze względu na te parametry lina podwójna idealnie nadaje się do wspinaczki wysokogórskiej oraz wspinania w trudnych warunkach (śnieg i lód).

Ostatnim, trzecim typem lin dynamicznych są liny bliźniacze. Ten gatunek jest najcieńszy, ponieważ jego średnica wynosi od 7 do 8 mm. Lina bliźniacza składa się z dwóch żył o łącznej długości 120 metrów i służy wspinaniu się po górach pokrytych warstwą lodu. Jak widać zatem liny wspinaczkowe, są dostępne w wielu rodzajach. Warto więc zapoznać się z ich charakterystyką, ponieważ dobrze dobrany produkt to gwarancja pełnego bezpieczeństwa podczas wspinaczki.   

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl