Ostatnio na blogu
Jak skompletować niezbędne przyrządy asekuracyjne i zjazdowe niezbędne w pracy alpinisty przemysłowego?

W naszym kraju podobnie jak na całym świecie coraz silniej rozwija się branża alpinizmu przemysłowego. Branża oferująca usługi takie jak konserwacja fasad budynków, utrzymanie sprawności świateł ostrzegawczych na wysokich budynkach czy też przeglądy masztów oraz anten. Zatem, jak dokładnie wygląda praca alpinisty przemysłowego, i jaki sprzęt jest do niej wymagany?

ABC mycia okien na wysokości

Mycie okien na wysokości - trzeba posiadać specjalne uprawnienia! W Polsce mycie okien w biurowcach i innych budynkach wielopiętrowych powierza się specjalistycznym firmom alpinistycznym, gdyż to ich pracownicy posiadają stosowne uprawnienia. 

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Rola uprzęży w pracy alpinisty przemysłowego 0
Rola uprzęży w pracy alpinisty przemysłowego

Wieżowce oraz pięknie oszklone biurowce w naszych miastach nie są niczym dziwnym. Trend ten naturalnie pociąga za sobą potrzebę rozwoju branży oferującej usługi alpinizmu przemysłowego. Branży, która jest w stanie zapewnić realizację zadań takich jak mycie okien na wysokościach, czy konserwacja kilkusetmetrowej wysokości fasad. Zatem przyjrzyjmy się bliżej pracy alpinisty przemysłowego oraz sprzętowi, z którego podczas tej pracy korzysta.

Uprząż alpinistyczna - podstawa bezpieczeństwa w pracy alpinisty

Pracy alpinisty przemysłowego niejako z definicji jest pracą na wysokości, a co za tym idzie pracą wymagającą odpowiedniego, profesjonalnego zabezpieczenia przed upadkiem. Funkcję taką w głównej mierze pełni uprząż alpinistyczna stanowiąca podstawowy element ochrony osobistej alpinisty.

Konieczność korzystania z uprzęży alpinistycznych reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W dokumencie tym ustawodawca jasno zaznacza, iż każda osoba chcąca podjąć pracę na wysokości (praca na wysokości definiowana jest jako każda praca na wysokości powyżej 1 metra nad poziomem gruntu) musi posiadać odpowiednie uprawnienia i być w należyty sposób zabezpieczona za pomocą uprzęży oraz lin asekuracyjnych przypiętych do stałych elementów konstrukcji budynku.

Uprząż alpinistyczna - rodzaje

Istnieje wiele rodzajów uprzęży alpinistycznych, ale wśród pracowników wysokościowych najbardziej popularne są uprzęże pełne. Ich charakterystyczną cechą jest dokładne opasanie całego ciała, a tym samym możliwość maksymalnego zabezpieczenia podczas ewentualnego upadku. Wśród innych rodzajów zabezpieczeń wyróżnić można uprzęże biodrowe oraz uprzęże piersiowe, które są raczej domeną wspinaczy, a nie pracowników wysokościowych.

Podsumowując, uprzęże wspinaczkowe są podstawowym elementem wyposażenia alpinistów przemysłowych. Ich zastosowanie z jednej strony jest kwestią bezpieczeństwa, a z drugiej - prawnych obwarowań, które obowiązek ich posiadania narzucają.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl