Ostatnio na blogu
Uprzęże i szelki wspinaczkowe – czym charakteryzują się wysokojakościowe produkty?

Uprząż asekuracyjna jest podstawowym elementem wyposażenia każdego wspinacza, speleologa czy też pracownika wysokościowego. Na rynku znaleźć można wiele ich odmian i modeli zróżnicowanych pod względem ceny, właściwości czy materiału wykonania. Czym zatem charakteryzują się uprzęże najwyższej jakości, które gwarantują maksimum bezpieczeństwa podczas wspinaczki? 

Prace na wysokości wykonywane przez alpinistów przemysłowych a zasady BHP

Ogólne przepisy BHP są najbardziej restrykcyjne dla branż, w których ryzyko wypadku jest relatywnie duże. Skutkuje to m.in. większym prawdopodobieństwem kontroli uprawnionego organu. Ewentualne zaniedbania prowadzą do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, a ujawnienie nawet drobnych uchybień grozi wysoką grzywną. Oznacza to zatem, że bezwzględnie każdy pracownik musi być wyposażony i przeszkolony adekwatnie do swoich służbowych obowiązków.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Uprząż asekuracyjna – co wziąć pod uwagę przy wyborze tego rodzaju sprzętu alpinistycznego? 0
Uprząż asekuracyjna – co wziąć pod uwagę przy wyborze tego rodzaju sprzętu alpinistycznego?

Uprząż asekuracyjna jest bez wątpienia głównym elementem wyposażenia każdego wspinacza, speleologa czy też miłośnika wędrówek po tak zwanych via ferrata, czyli szlakach wspinaczkowych zabezpieczonych w celach asekuracyjnych stalowymi linami. W sklepach ze sprzętem alpinistycznym znaleźć można całą gamę tego typu produktów. Jednak jaką uprząż asekuracyjną wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Pierwsze pytanie – jakie będzie przeznaczenie uprzęży?

Profesjonalny sklep ze sprzętem alpinistycznym zazwyczaj ma w swojej ofercie przynajmniej kilka typów uprzęży asekuracyjnych. Każdy model ma jednak swoją indywidualną charakterystykę i jest przeznaczony do innych rodzajów aktywności. Należy więc pamiętać, że jeden sprzęt sprawdzi się doskonale przy wspinaczce sportowej, a inny przy speleologii czy w alpinistyce przemysłowej. Nie ma więc uprzęży uniwersalnej.

Drugie pytanie – jaki jest nasz rozmiar?

Każda uprząż asekuracyjna jest zazwyczaj produkowana w kilku rozmiarach. Dlatego przed zakupem należy zmierzyć obwód swoich ud oraz pasa (tradycyjne uprzęże biodrowo-udowe) i na tej podstawie dobrać odpowiedni model. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt mała uprząż może okazać się bardzo niewygodna, a za duża wręcz niebezpieczna.

Trzecie pytanie – jakim budżetem dysponujemy?

Oczywiste jest, że każdy sklep ze sprzętem alpinistycznym będzie miał do zaproponowania swoim klientom zarówno droższe produkty sygnowane popularną marką, jak i modele mniej znanych producentów. Jeżeli dopiero rozpoczynamy karierę w alpinistyce przemysłowej lub znaleźliśmy nowe hobby w postaci wspinaczki górskiej, nie warto inwestować w sprzęt z najwyższej półki cenowej. Początkujący wspinacz prawdopodobnie nie wykorzysta bowiem wszystkich możliwości drogiej uprzęży. Natomiast warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy uprząż asekuracyjna jest atestowana i spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.

Uprząż asekuracyjna to niezbędnik każdego wspinacza. Przed jej zakupem warto jednak ustalić budżet, określić swój rozmiar oraz zastanowić się, jakie będzie podstawowe przeznaczenie sprzętu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl