
Uprząż asekuracyjna jest bez wątpienia głównym elementem wyposażenia każdego wspinacza, speleologa czy też miłośnika wędrówek po tak zwanych via ferrata, czyli szlakach wspinaczkowych zabezpieczonych w celach asekuracyjnych stalowymi linami. W sklepach ze sprzętem alpinistycznym znaleźć można całą gamę tego typu produktów. Jednak jaką uprząż asekuracyjną wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?
Pierwsze pytanie – jakie będzie przeznaczenie uprzęży?
Profesjonalny sklep ze sprzętem alpinistycznym zazwyczaj ma w swojej ofercie przynajmniej kilka typów uprzęży asekuracyjnych. Każdy model ma jednak swoją indywidualną charakterystykę i jest przeznaczony do innych rodzajów aktywności. Należy więc pamiętać, że jeden sprzęt sprawdzi się doskonale przy wspinaczce sportowej, a inny przy speleologii czy w alpinistyce przemysłowej. Nie ma więc uprzęży uniwersalnej.
Drugie pytanie – jaki jest nasz rozmiar?
Każda uprząż asekuracyjna jest zazwyczaj produkowana w kilku rozmiarach. Dlatego przed zakupem należy zmierzyć obwód swoich ud oraz pasa (tradycyjne uprzęże biodrowo-udowe) i na tej podstawie dobrać odpowiedni model. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt mała uprząż może okazać się bardzo niewygodna, a za duża wręcz niebezpieczna.
Trzecie pytanie – jakim budżetem dysponujemy?
Oczywiste jest, że każdy sklep ze sprzętem alpinistycznym będzie miał do zaproponowania swoim klientom zarówno droższe produkty sygnowane popularną marką, jak i modele mniej znanych producentów. Jeżeli dopiero rozpoczynamy karierę w alpinistyce przemysłowej lub znaleźliśmy nowe hobby w postaci wspinaczki górskiej, nie warto inwestować w sprzęt z najwyższej półki cenowej. Początkujący wspinacz prawdopodobnie nie wykorzysta bowiem wszystkich możliwości drogiej uprzęży. Natomiast warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy uprząż asekuracyjna jest atestowana i spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.
Uprząż asekuracyjna to niezbędnik każdego wspinacza. Przed jej zakupem warto jednak ustalić budżet, określić swój rozmiar oraz zastanowić się, jakie będzie podstawowe przeznaczenie sprzętu.