Ostatnio na blogu
Alpinizm przemysłowy a pandemia koronawirusa

Alpinizm przemysłowy, zwany również przemysłowym dostępem linowym, jest bardzo ważną gałęzią gospodarki. Inwestorzy sięgają po firmy alpinistyczne wszędzie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa oraz czynników ekonomicznych, wykorzystanie innych metod dostępu wysokościowego jest niemożliwe. Zatem, czy epidemia koronawirusa wywołującego infekcję COVID-19 wpłynęła w jakimś stopniu na przedsiębiorstwa, które w zakresie swoich usług mają prace na wysokości?

Alpinista przemysłowy – po czym poznać wykwalifikowanego fachowca?

Alpinizm przemysłowy to zajęcie równie ciekawe, jak i niebezpieczne. W związku z tym wymaga nie tylko szczególnych umiejętności i pewnych predyspozycji, ale również odpowiedniego zaplecza technicznego. Każdy, kto podejmuje się pracy na wysokościach, powinien zdawać sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. Mycie okien wieżowców, montowanie szyldów i reklam zewnętrznych czy odśnieżanie dachów to przykładowe zadania realizowane przez alpinistów przemysłowych. Jak jednak rozpoznać wykwalifikowanego specjalistę?

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Uprzęże i szelki wspinaczkowe – czym charakteryzują się wysokojakościowe produkty? 0
Uprzęże i szelki wspinaczkowe – czym charakteryzują się wysokojakościowe produkty?

Uprząż asekuracyjna jest podstawowym elementem wyposażenia każdego wspinacza, speleologa czy też pracownika wysokościowego. Na rynku znaleźć można wiele ich odmian i modeli zróżnicowanych pod względem ceny, właściwości czy materiału wykonania. Czym zatem charakteryzują się uprzęże najwyższej jakości, które gwarantują maksimum bezpieczeństwa podczas wspinaczki? 

Uprząż asekuracyjna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Uprząż asekuracyjna i szelki wspinaczkowe to podstawowe elementy wyposażenia każdego wspinacza, które w głównej mierze odpowiadają za jego bezpieczeństwo oraz komfort wspinaczki. Z tego powodu, kompletując swój sprzęt, należy zwrócić uwagę na:

  • Rodzaj uprzęży – na rynku dostępne są klasyczne uprzęże biodrowe z regulowanymi pasami udowymi, uprzęże piersiowe oraz zapewniające największe bezpieczeństwo uprzęże biodrowo-piersiowe (tzw. uprzęże pełne).
  • Jakość elementów włókienniczych – elementy włókiennicze oraz łączące je szwy w głównej mierze determinują wytrzymałość całej uprzęży. W związku z tym wysokiej jakości sprzęt wspinaczkowy będzie charakteryzował się zazwyczaj wykorzystaniem wytrzymałych włókien poliamidowych, wielorzędowymi szwami łączącymi poszczególne elementy oraz podwójną konstrukcją (włókiennicze elementy uprzęży tworzy wytrzymały rdzeń otoczony chroniącym go materiałem zewnętrznym). 
  • Klamry – klasyczne klamry są powoli wypierane przez klamry typu slide-lock (tzw. klamry szybkie). Poprawiają one bowiem komfort korzystania z uprzęży i zwiększają bezpieczeństwo jej użytkownika ze względu na brak ryzyka niezabezpieczenia klamry.
  • Możliwość regulacji uprzęży – część uprzęży charakteryzuje się możliwością regulacji nogawek oraz pasa biodrowego (np. system MWS pozwala na szeroką regulację pasa przy jednocześnie niskiej wadze całej uprzęży). Jednak duże grono wspinaczy uznaje ten dodatek za zbędny, a wręcz niebezpieczny, gdyż dodatkowe klamry w trakcie wspinaczki mogą zaczepić się o rozmaite wystające elementy.

Decydując się na zakup uprzęży alpinistycznej lub szelek wspinaczkowych, należy wybierać wyłącznie modele renomowanych producentów, które charakteryzują się wysoką precyzją i jakością wykonania, ergonomią oraz posiadają atesty bezpieczeństwa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl