Ostatnio na blogu
Jak skompletować niezbędne przyrządy asekuracyjne i zjazdowe niezbędne w pracy alpinisty przemysłowego?

W naszym kraju podobnie jak na całym świecie coraz silniej rozwija się branża alpinizmu przemysłowego. Branża oferująca usługi takie jak konserwacja fasad budynków, utrzymanie sprawności świateł ostrzegawczych na wysokich budynkach czy też przeglądy masztów oraz anten. Zatem, jak dokładnie wygląda praca alpinisty przemysłowego, i jaki sprzęt jest do niej wymagany?

ABC mycia okien na wysokości

Mycie okien na wysokości - trzeba posiadać specjalne uprawnienia! W Polsce mycie okien w biurowcach i innych budynkach wielopiętrowych powierza się specjalistycznym firmom alpinistycznym, gdyż to ich pracownicy posiadają stosowne uprawnienia. 

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

W jaki sposób powinien zabezpieczać swoją pracę alpinista przemysłowy? 0
W jaki sposób powinien zabezpieczać swoją pracę alpinista przemysłowy?

Alpinista przemysłowy musi dziś zadbać o sprzęt ochrony indywidualnej (SOI)

Wielu pracodawców zlecających prace alpinistom przemysłowym nie zdaje sobie sprawy z faktu, że sprzęt ochrony indywidualnej (SOI) musi zostać optymalnie dopasowany do rodzaju i warunków pracy i tkwi w szkodliwym przekonaniu, że lepszy jakiś sprzęt niż żaden. Niestety w sytuacji kryzysowej zasada ta nie sprawdza się nigdy. Alpinista przemysłowy musi zadbać o swój sprzęt ochrony indywidualnej sam, dopasowując go także do własnych oczekiwań i nawyków codziennej pracy. To inwestycja w siebie, która nie tylko poprawia jakość pracy, ale w wielu momentach może nam uratować życie.

 

Niezbędne elementy sprzętu ochrony indywidualnej

Do niezbywalnych elementów sprzętu ochrony indywidualnej alpinisty przemysłowego zalicza się następujące wyposażenie: 1. hełm przemysłowy, 2. szelki - uprzęże bezpieczeństwa, 3. łączniki, 4. urządzenia samohamowane, 5. urządzenia samozaciskowe. Każde z nich dobrane musi zostać w oparciu o parametry odpowiadające rodzajowi wykonywanej pracy oraz o indywidualne cechy pracownika wysokościowego. Trzeba mieć na uwadze szybko zmieniające się technologie używanego sprzętu i - przede wszystkim - jego coraz lżejsze wykonania z przyjaznych materiałów, co sprzyja podniesieniu nie tylko indywidualnie odczuwanego komfortu pracy, ale i wydajności jego użytkownika. Bardzo szybkie zmiany zachodzą na przykład w technologiach produkcji najnowszych modeli kasków przemysłowych, które dawno przestały być już tylko kaskami ochronnymi. Ten podstawowy element ochrony indywidualnej powinien być obecnie produkowany według normy EN 12492. Podobnie w przypadku szelek, czyli uprzęży bezpieczeństwa oznacza się już obecnie dwa składniki punktu asekuracyjnego, z przodu i z tyłu szelek, a odpowiada temu symbol 1/2 A. Także i w użytkowniku łączników zaszły obecnie pewne zmiany i montuje się go wraz z amortyzatorem upadku. Od kilku lat urządzenia samohamowane uległy znaczącemu zmniejszeniu i dziś mogą się zmieścić w kieszeni ich użytkownika. Alpiniści przemysłowi przekonali się już także w zupełności do stosowania urządzeń samozaciskowych uniemożliwiających spadanie z wysokości. Wszystkie te elementy służą zabezpieczeniu własnej pracy przez alpinistę przemysłowego i o każdy z nich musi on skutecznie zadbać sam.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl