Ostatnio na blogu
Kolce przeciw ptakom jako skuteczne rozwiązanie problemu!

Można być miłośnikiem zwierząt, a nawet ornitologii, jednak pomimo tego chyba każdy rozumie, jak wielkie szkody mogą wyrządzić ptasie odchody w połączeniu z parapetami, gzymsami, rynnami i dachami, na których zwierzęta te uwielbiają przesiadywać. Dla przeciętnego "Kowalskiego" jest to konieczność regularnego czyszczenia okien i parapetów, a nieraz też odrestaurowania elewacji budynku.

Predyspozycje i kompetencje niezbędne do pracy na wysokości

O predyspozycjach niezbędnych do wykonywania pracy alpinisty przemysłowego napisano już bardzo wiele. Jednak większość tekstów dotyczy braku lęku wysokości, umiejętności zachowania zimnej krwi w sytuacjach niebezpiecznych oraz ponadprzeciętnej sprawności fizycznej i kondycji. Tymczasem w pracy na wysokości przydają się także inne cechy i umiejętności, o których często się zapomina.

Kategorie blog

Blog DlaAlpinisty.pl

Ciekawostki, porady, newsy z zakresu alpinistyki i nie tylko

Zawód alpinista przemysłowy 0
Zawód alpinista przemysłowy

Alpinista przemysłowy – praca na wysokości w podwieszeniu z wykorzystaniem technik wspinaczkowych. Aby zostać alpinistą przemysłowym należy ukończyć specjalny kurs organizowany przez stowarzyszenie IRATA. Ich system szkolenia uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Cały cykl szkolenia trwa 30 godzin, ale uprawnienia nie są wydawane na czas nieokreślony. Certyfikat wydany przez IRTA ważny jest przez 3 lata. Po upływie tego czasu należy odnowić uprawnienia. Ponowne ubieganie się o pozwolenie polega na odbyciu 4-dniowego szkolenia oraz ocenie asesora akredytowanego przez IRATA.

Szkolenie

Szkolenie polega na edukacji z zakresu bhp, dopasowania sprzętu, zapoznanie się ze sprzętem i linami, ćwiczeniach na drzewach i niższych budynkach. Następnie zajęcia prowadzone są na skałkach, aby przećwiczyć umiejętności w trudniejszych warunkach. Po kursie odbywa się jednodniowy egzamin praktyczny i teoretyczny.

Wymagania

Aby ubiegać się o certyfikat alpinisty przemysłowego, należy mieć ukończone 18 lat oraz brak przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu na wysokościach. Kluczowa jest także wytrzymałość fizyczna i psychiczna kandydata oraz brak lęku wysokości i lęku przed otwartymi przestrzeniami. Kandydat musi dobrze znosić skrajne warunki atmosferyczne – zimno, mróz, upał, silny wiatr.

Zawód alpinisty przemysłowego nie należy do najłatwiejszych profesji, ale jest odpowiednio wynagradzany. Praca z pewnością jest ciekawa i różnorodna, ale wymagająca dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl